اسکو-چوریی---نان-اسکو
1 0

اسکو چوریی | نان اسکو

نویسنده : حامد عهدی جمعه ۱۸ خرداد ۱۳۹۷

نان اسکو که از زمان های قدیم در شهر اسکو به صورت سنتی و در تنور های مخصوص پخت می شده ، در بین مردم آذربایجان محبوبیت بالایی دارد که در اکثر خانه ها در بدترین حالت ممکن یک بسته کوچک که معمولا هم لای یک پارچه که چهارگوشه آن بهم گره خورده هست پیدا می شود . نوع پخت این نان بصورتی است که همه قسمت های آن بصورت یکدست پخته می شود و از آرد گندم و جو مرغوب منطقه استفاده می شود و دور ریز بسیار کمی دارد این موضوع باعث شده افرادی که ضایعات نان خشک را جمع آوری می کنند در این شهر تقریبا هیچ فعالیتی ندارند .

نان اسکو

نان اسکو علاوه بر اینکه در وعده های اصلی کنار غذا استفاده می شود استفاده دیگری هم دارد که مادران آذربایجانی برای صبحانه یا عصرانه برای درست کردن دورمانج (دورماش ) از این نان استفاده می کنند که میان وعده ای بسیار خوشمزه و مقوی هست .

طرز تهیه دورماش به این صورت هست که نان اسکو را به تکه های کوچک تقسیم کرده و روی آن کمی آب پاشیده می شود تا نان ها نرم شوند و کره حیوانی را در یک ظرف کوچک روی حرارت کم آب می کنند و سپس پنیر لیقوان و نان نرم شده و کره حیوانی آب شده را باهم مخلوط می کنند در این بین بعضی افراد افزودنی های دیگیری همچون گردو آذرشهر را هم خورد کرده و به بقیه مواد اضافه می کنند cheeky سپس با استفاده فشار دو دست بهم دیگر لقمه های کوچکی از این ترکیب خوشمزه درست می کنند .

دورماش

پ.ن (خوش بحال کسی که اون ظرفی که توش کره حیوانی رو آب کردن لقمه های دورماشش رو تو اون بهش بدن )

پست های مرتبط

شیرینی-اهری
1 0

شیرینی اهری

نویسنده : بایقوش ۱۳۹۷/۰۲/۱۱

اهـر ، شهری در ایران که شیرینی و نان مخصوص و به نام خود را دارد.

ادامه مطلب
قرابیه
0 0

قرابیه

نویسنده : گروه مقاله نویسی بایقوش ۱۳۹۷/۰۲/۱۵

قرابیه یکی از شیرینی های سوغاتی و اصیل تبریز است.

ادامه مطلب

ثبت نظر

نظرات ( 0 )