اینجا-تبریز-است؛
0 0

اینجا تبریز است؛

نویسنده : گروه مقاله نویسی بایقوش شنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۷

tabriz city


تبریز یکی از شهر های بزرگ ایران و مرکز استان آذربایجان شرقی با 237045 کیلومتر مربع مساحت، سومین شهر بزرگ ایران و بزرگترین شهر منطقه شمالغرب کشور محسوب می شود. تبریز شهری آذری نشین و قطب اداری ارتباطی، بازرگانی، ساسی، صنعتی، فرهنگی و نظامی منطقه شناخته می شود. شهر تاریخی و بزرگ تبریز با آب و هوایی لطیف در 618 کیلومتری تهران و 150 کیلومتری مرزهای ایران در شمالغرب کشور قرار گرفته است.

elgoli tabriz

 

    قدیمی ترین ذکر از نام تبریز، در کتیبه سارگن دوم پادشاه آشور به سال 714 قبل از میلاد آمده است. تبریز در منابع تاریخی با نام تورز، تورژ، تورورس، تورش و دورژ آمده است. تبریز در دوره قبل از اسلام خصوصا در دوره ساسانیان از مراکز مهم نظامی و دفاعی و در دوره سلجوقیان، ایلخانان، جلایریان، ترکمانان و صفویه پایتخت رسمی کشور بوده است. وجود دانشگاه جامع علمی و اسلامی «ربع رشیدی» دلیلی است بر پیشینه تاریخی و فرهنگی ای سرزمین. تبریز در مسیر جاده ابریشم غرب را به شرق پیوند می دهد و رونق اقتصادش به بنیان بازار ها و کاروانسرا ها می انجامد. تبریز نهایتا به دارا بورن عظیم ترین بازار مسقف دنیا شهره گشته و در نهایت در دوره قاجار ولیعهد نشین می شود. اولین مدرسه به سبک جدید به دست فرزند سخت کوش و عالمش میرزا حسن رشدیه، اولین چاپخانه و کتابخانه، اولین روزنامه و سالن نمایش و دهها مظهر تمدن جدید در ایران در این شهر بنا نهاده شده و نخستین انجمن شهر (شورای شهر) در شهر تبریز تاسیس شده است. قدمت بازار تاریخی تبریز حداقل به قرن چهارم هجری می رسد. این بازار با مساحتی حدود یک کیلومتر مربع، بزرگترین بازار سرپوشیده جهان است و یکی از بزرگترین بازار های سنتی جهان به شمار می رود. در مرداد ماه 1389 خورشیدی به عنوان نخستین بازار جهان در فهرست میراث جهانی یونسکو نیز ثبت شده است. موقعیت تبریز و همین طور گذر جاده ابریشم از آن همواره در ادوار گوناگون توانسته است بازار تبریز را از رونقی بی مانند، برخوردار سازد. بازار تبریز با داشتن حدود 5500 باب حجره، معازه و فروشگاه، 40 گونه شغل، 35 باب سرا، 25 باب تیمچه، 20 باب مسجد، 20 باب راسته و راسته بازار، 11 باب دالان و 9 باب مدرسه دینی به عنوان اصلی ترین مرکز داد و ستد مردم تبریز شناخته می شود.

پست های مرتبط

شهر-جهانی-بافت-فرش
0 0

شهر جهانی بافت فرش

نویسنده : بایقوش ۱۳۹۷/۰۲/۱۱

شهر تبریز در میان شهرهایی که به بافت فرش مشغول هستند از نظر طراحی و بافت فرش و زنده بودن این هنر

ادامه مطلب
شاه-گلی-(ائل-گلی)
0 0

شاه گلی (ائل گلی)

نویسنده : مهرداد حبیبی ۱۳۹۷/۰۳/۱۸

یکی دیگر از مهمترین گردشگاه های تبریز، شاه گلی یا ائل گلی می باشد که اکثر گردشگران و توریست ها این عمارت را بهترین منطقه گردشگری تبریز می دانند.

ادامه مطلب

ثبت نظر

نظرات ( 0 )