استاد-محمد-بهجت-تبریزی-(شهریار)
0 0

استاد محمد بهجت تبریزی (شهریار)

نویسنده : گروه مقاله نویسی بایقوش یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۷

سید محمد حسین بهجت تبریزی فرزند آقا سید اسماعیل موسوی معروف به حاج میرآقا خشکنابی در سال 1325 هـ.ق (شهریور ماه 1286 هجری شمسی ) در بازارچه میرزا نصرالله تبریزی واقع در چای کنار چشم به جهان گشود . شهریار در سال 1299 خورشیدی پس از ورود به تهران با استاد ابوالحسن صبا آشنا شده و نواختن سه تار و مشق ردیف های سازی موسیقی ایرانی را از او فراگرفته و همزمان با تحصیل در دارالفنون به ادامه تحصیلات علوم دینی پرداخت . شهریار شعر فارسی و ترکی آذربایجانی را با مهارت تمام سروده و در سال های 1329 تا 1330 اثر مشهور خود حیدر بابایه سلام را خلق کرد.

 

 

در اوایل دهه 50 شمسی شهریار با حرکت انقلاب همصدا گردیده و اشعار ماندگاری را در ارتباط با انقلاب شکوهمند اسلامی و دفاع مقدس می سراید . در اردیبهشت ماه سال 1363 تجلیل با شکوهی از استاد در تبریز به عمل آمد . شهریار که به لحاظ اشتهار در سرودن اشعار کم نظیر در مدح امیر المومنان و ائمه اطهار به شاعر اهل بیت شهرت یافته بود در 27 شهریور ماه 1367 در بیمارستان مهر تهران دعوت حق را لبیک گفته و بنا بر وصیتش اورا در مقبره الشعرا تبریز به خاک میسپارند.

 

پست های مرتبط

غذا-های-محلی-آذربایجان-(-کوفته-تبریزی-)
1 0

غذا های محلی آذربایجان ( کوفته تبریزی )

نویسنده : جعفر دهقان اقدم ۱۳۹۷/۰۳/۲۲

غذا های محلی آذربایجان تنوع و رنگ و طعم خاص خود را دارند و تا به حال توانسته است هر مهمان و گردشگری را با ذائقه و سلیقه متفاوت راضی نگه دارد .

ادامه مطلب
طراحی-فرش
0 0

طراحی فرش

نویسنده : گروه مقاله نویسی بایقوش ۱۳۹۷/۰۳/۰۳

تبریز یکی از شهر های بزرگ و پر رونق طراحی فرش

ادامه مطلب

ثبت نظر

نظرات ( 0 )