غذا-های-محلی-آذربایجان-(-آبگوشت-تبریز)
2 0

غذا های محلی آذربایجان ( آبگوشت تبریز)

نویسنده : جعفر دهقان اقدم یکشنبه ۰۳ تیر ۱۳۹۷

آبگوشت دیزی سنگی تبریز(پیتی):

آبگوشت دیزی سنگی در هرنقطه ای از ایران وجود دارد اما  آبگوشت تبریزی (پیتی) طعم خاص خود را دارد و مردم این شهر سلیقه و روش خود را در پخت و پز آبگوشت دارند که نمیتوان از کنار آن به راحتی گذشت. مواد مورد نیاز برای پختن این غذا گوشت گوسفند، دنبه، رب گوجه، گوجه،سیب زمینی و لپه می باشد (در تبریز اکثرا به جای لپه از نخود استفاده میکنند.). توصیه میشود اگر این غذارو سفارش  دادید حتما کنارش سنگگ، سبزی خوردن، پیاز و دوغ محلی رو هم اضافه کنید تا لذت طعم این غذای محلی دو چندان شود.

مواد لازم:

گوشت گوسفندی

1 کیلو گرم

دنبه

300 گرم

لپه یا نخود

1 فنجان

پیاز

1 عدد

لیمو امانی

1 قاشق سوپ خوری

رب گوجه فرنگی

1 قاشق سوپ خوری

آب گوجه فرنگی

1 فنجان

سیب رمینی

5عدد

نمک

به مقدار لازم

فلفل

به مقدار لازم

 

 

گوشت و دنبه را شسته و ۱۰ قسمت میکنیم و آن را سرخ کنید تا رنگ طلایی شودپیاز را در روغن سرخ نمایید و لپه خیس داده شده را به پیاز اضافه کرده و لپه را هم کمی تفت دهید. گوشت سرخ شده را با ۴ لیوان آب، زردچوبه، لپه و پیاز داغ با شعله ملایم بپزید. سپس مغز لیمو عمانی را به آبگوشت اضافه کنید. در اواخر طبخ ۵ تا ۶ عدد سیب زمینی را پوست گرفته و با کمی نمک، فلفل و زردچوبه به غذا اضافه می کنیم. بعد هم آب گوجه فرنگی و رب گوجه فرنگی را به آن اضافه کنید.

پست های مرتبط

غذا-های-محلی-آذربایجان-(-کوفته-تبریزی-)
1 0

غذا های محلی آذربایجان ( کوفته تبریزی )

نویسنده : جعفر دهقان اقدم ۱۳۹۷/۰۳/۲۲

غذا های محلی آذربایجان تنوع و رنگ و طعم خاص خود را دارند و تا به حال توانسته است هر مهمان و گردشگری را با ذائقه و سلیقه متفاوت راضی نگه دارد .

ادامه مطلب
غذا-های-محلی-آذربایجان-(-کوکوی-لوبیا-سبز-)
3 0

غذا های محلی آذربایجان ( کوکوی لوبیا سبز )

نویسنده : جعفر دهقان اقدم ۱۳۹۷/۰۳/۲۷

کوکوی لوبیا سبز از غذاهای سنتی و مجلسی تبریز میباشد که در مهمانی ها ،مراسم خاص و افطاری ها میتوان در سفره رنگین آنها دید.

ادامه مطلب

ثبت نظر

نظرات ( 0 )