صابون-مراغه
0 0

صابون مراغه

نویسنده : واحد مقالات بایقوش شنبه ۰۸ اردیبهشت ۱۳۹۷

صابون سنتی  مراغه با بیش از 200 سال قدمت معروفترین صابون سنتی کشور بوده و سوغاتی اصلی و ارزشمند این شهر می باشد که تا پیش از تولید صابون‌های صنعتی، در بیشتر شهرهای ایران، مردم از آن استفاده می کردند. این صابون از دنبه گوسفند و سود سوزآور تشکیل ‌شده و در ساخت آن از مواد شیمیایی استفاده نمی‌شود و امروزه نیز با وجود رواج صابون‌های صنعتی،  همچنان به عنوان یکی از شوینده‌های سنتی محبوب مورد استفاده است. شهرت جهانی صابون مراغه و مهارت تهیه سنتی آن باعث شد تا در فهرست آثار ناملموس کشور ثبت شود.

 

خواص صابون مراغه
صابون مراغه که به صورتی کاملا طبیعی تولید می شود با ماندگاری بیش از 10 سال و با قدمتی بیش از۱۵۰ سال معروف ترین صابون سنتی كشور بوده و سوغاتی اصلی و ارزشمند این شهرستان به حساب می آید.این صابون كه به صورت سنتی و نیمه صنعتی تولید می شود، به رغم رواج صابون های صنعتی همچنان به عنوان شوینده اصلی در خانه های مردم این شهرستان و سایر شهرهای كشور مورد استفاده قرار می گیرد.

اين صابون از دنبه گوسفند و سود سوزآور تشكيل شده و در ساخت آن از مواد شيميايي استفاده نمي شود. تا پيش از توليد صابون هاي صنعتي، در بيشتر شهرهاي ايران مردم از صابون مراغه استفاده مي كردند و هم اكنون نيز در بازار سنتي همه شهرهاي ايران، صابون هاي سنتي مراغه طرفداران زيادي دارد.

صابون سنتي مراغه با وجود رواج صابون هاي صنعتی
همچنان با توليد 200 تن در سال موقعيت بازار خود را حفظ كرده، اما به علت تهيه سنتي و نامناسب بودن كيفيت مواد شوينده نتوانسته است جايگاه اصلي خود را در بازارهاي داخلي و خارجي به دست آورد. يك داروساز با اشاره به ويژگي هاي اين صابون گفت: اين صابون به علت دارا بودن ph مناسب و ميزان اسيد كنترل شده آن، حساسيت هاي پوستي را از بين ميبرد و پياز مو را تقويت مي كند و به علت نداشتن عوارض جانبي استقبال از آن روزبه روز بيشتر شده است. يونس نصراللهي افزود: صابون مراغه در 3 رنگ سفيد، زرد و سياه توليد مي شود و معروف ترين نوع آن صابون زرد است. تنها فرق صابون زرد و سفيد در رنگ آنهاست ولي صابون سياه از ضايعات اين صابون ها به وجود ميآيد و قدرت پاك كنندگي آن نسبت به بقيه كمتر است.

صابون مراغه

 

در برخي موارد به تركيبات صابون سياه، سدر و رنگ حنا اضافه ميشود كه در اين صورت صابوني مناسب براي رفع شوره سر، ريزش مو و تقويت پياز مو است. مدير يكي از بزرگترين واحدهاي توليد صابون سنتي مراغه نيز به نحوه ساخت اين صابون اشاره كرد و گفت: پيه هاي حيواني جمع آوري شده از شهرهاي مختلف كشور بويژه اصفهان، شيراز، قم، كاشان و شهرهاي شمالي به مراغه منتقل مي شود و در ديگ هاي بزرگ با مقدار مشخص سود سوزآور مخلوط و سپس آب به مقدار لازم به آن افزوده ميشود.

آب شهر مراغه شيرين، بدون هرگونه املاح و براي توليد صابون بسيار مناسب است و پس از اضافه شدن آب مرحله جفت شدن يا در اصطلاح صابون سازان، شيرين شدن شكل مي گيرد و مواد مخلوط شده 24 ساعت براي پخت دوم در ديگ هاي مجزا قرار مي گيرد. محمدرضا نژندعلي افزود: با افزودن رنگهاي سفيد، زرد، سياه يا حنا رنگ ظاهري صابون شكل مي گيرد و به بخش قالبدان منتقل مي شود و در طول 18 ساعت صابون در قالبدان كمي خشك شده و شكل اوليه به خود مي گيرد و سپس به محيط باز منتقل شده و 7 تا 10 روز در هواي آزاد و زير نورخورشيد ميماند و سپس 3 تا 6 ماه روي قفسه هاي چوبي كه معمولا از سطح زمين بالاتر است

و از همه طرف هوا به صابون ميرسد، نگهداري مي شود تا پس از خشك شدن كامل با دستگاه بسته بندي و در وزن هاي مختلف به بازارهاي مصرف فرستاده شود. يك متخصص پوست هم با اشاره به مزيت صابون مراغه از لحاظ طبي گفت: تن و موي افراد پس از شستن با اين صابون، نرم و لطيف مي شود و از شوره و خشكي پوست نيز خبري نيست و علاوه بر آن ماندگاري صابون مراغه بيش از 10 سال است و هر چه صابون مراغه كهنه باشد ارزش شويندگي آن بيشتر ميشود.

داريوش هوشمند افزود: اگر در توليد سنتي و نيمه صنعتي صابون مراغه، توليدكنندگان دقت كافي و بيشتر از مواد مرغوب و طبيعي استفاده كنند، اين صابون ميتواند در شستشوي مو و بدن بهترين صابون سنتي دنيا لقب بگيرد. رئيس شوراي اسلامي شهرستان مراغه نيز گفت: مراغه جزو 10 شهر تاريخي و كهن ايران محسوب ميشود و روزانه صدها گردشگر ايراني و خارجي براي ديدن آثار بي نظير به اين شهر سفر ميكنند و همه مهمانان به هنگام بازگشت علاوه بر حبوبات، خشكبار و آجيل، صابون مراغه را نيز به عنوان سوغات به ديار خود مي برند. جويا افزود: بسته بندي مناسب صابون مراغه و توجه به كيفيت توليد آن توانسته است اين محصول را به بازارهاي داخلي و خارجي سوق دهد طوري كه اكنون صادرات اين صابون به كشورهاي آسياي ميانه، قفقاز، تركيه و عراق آغاز شده است و صادرات چمداني آن به اروپا نيز از سالها پيش صورت ميگرفت.

ابراهيمي شهردار مراغه نيز خاطرنشان كرد: يكي از موارد استفاده صابون مراغه در سنگك پزي هاي كشور است چرا كه خميرنان سنگك بسيار شل و غيرقابل انعطاف است و به همين علت هنگامي كه در تنور قرار ميگيرد تا پخته شود مقدار زيادي سنگ به آن مي چسبد به همين علت نانوايان سنگكي در تمام كشور صابون مراغه را با تخته چوبي در تنور، روي سنگ ها ميكشند و اين كار باعث ميشود تا سنگها لغزنده شوند و خمير به راحتي به آنها نچسبد و در نتيجه هنگامي كه نان از تنور بيرون مي آيد مقدار كمتري سنگ با خود دارد. مهري فرهنگ بنام، كدبانوي خانه دار تبريزي نيز كه از مشتريان هميشگي صابون سنتي مراغه است، گفت: اين صابون در خانواده ما به صورت سنتي بيش از يك قرن است كه مورد استفاده قرار مي گيرد و در جلوگيري از ريزش مو و شوره سر بسيار كارساز بوده است و بر نرمي و لطافت مو و پوست نيز مي افزايد و بوي خوشي دارد. مدير يك كارگاه صابون سازي در مراغه نيز خاطرنشان كرد: با بسته بندي مناسب و توليد محصول بادوام و با كيفيت توانسته ايم اين محصول را به كشورهاي آذربايجان، تركيه و عراق صادر كنيم و همچنين فروش و عرضه آن در بازارهاي سنتي كشور آلمان نيز از سر گرفته شده است.

احمد وطن پور افزود: صابون مراغه تاريخ انقضاء ندارد و هرچقدر از زمان توليد آن بگذرد بازهم مي توان از آن استفاده كرد، اما متاسفانه مردم ايران به علت نبود تبليغات، اطلاع چنداني از مزاياي صابون مراغه ندارند و تمايل مردم به استفاده از صابون هاي صنعتي و شيميايي هر روز بيشتر مي شود. بهزاد صدرحقيقي ، مدير واحد صابون سازي مراغه نيز گفت: در اين كارگاه 30 نفر به صورت تمام وقت كار مي كنند و امكان توليد صابون مراغه به صورت طبيعي و سنتي فقط در شهر مراغه وجود دارد ولي در سال هاي اخير متاسفانه برخي از سودجويان با راه اندازي واحدهاي صابون سازي و استفاده از برند مشهور صابون مراغه، آن را در شهرهاي شمالي و كويري توليد و به نام مراغه به فروش مي رسانند.

پست های مرتبط

9-توصيه-براي-نگهداري-بهتر-چرم
2 0

9 توصيه براي نگهداري بهتر چرم

نویسنده : مدیر سایت ۱۳۹۷/۰۲/۰۲

چرم يکي از موادي است، که با آن مي‌توان کاپشن، باراني، ژيله، کلاه، کفش، دستکش، کمربند و کيف دوخت و اين روزها با انواع رنگ‌ها و جنس‌ها در بازار ايران موجود است.

ادامه مطلب
تاریخچه-کفش
0 0

تاریخچه کفش

نویسنده : گروه مقاله نویسی بایقوش ۱۳۹۷/۰۲/۰۲

بنظر شما اولین کفش چرمی جهان دوخت کجاست؟

ادامه مطلب

ثبت نظر

نظرات ( 0 )