لوز-شیرینی-سی-(شیرینی-لوزی-تبریز)
0 0

لوز شیرینی سی (شیرینی لوزی تبریز)

نویسنده : مهرداد حبیبی یکشنبه ۰۳ تیر ۱۳۹۷

شیرینی لوز تبریز

شیرینی لوزی یکی از شیرینی های سنتی و محبوب ایرانی‌هاست که ریشه آن به تبریز بر می گردد. شیرینی لوز در بسیاری از نقاط ایران و به خصوص آذربایجان‌ به عنوان شیرینی  بایرام (عید نوروز یا عید تحویل سال) استفاده می شود.
 شیرینی لوز در سه نوع مختلف پسته، نارگیل و بادام و زعفران وجود دارد که طرز تهیه دو نوع آن را در بایقوش ذکر می کنیم ...

شیرینی لوز تبریزشیرینی لوز تبریز

طرز تهیه شیرینی لوز پسته
-  اول پسته را خرد کنید سپس آب و شکر را با هم ترکیب کنید و روی حرارت ملایم قرار دهید تا به جوش بیاید. بلافاصله پس از جوشیدن آب آبلیمو به آن اضافه کنید. این ترکیب بعد از حدود 10 الی 20 دقیقه به خود را می گیرد و به مایعی شیره مانند تبدیل می شود که در این مرحله شما باید بلافاصله آن مایع را از روی حرارت بر دارید.
- اجازه دهید تا شیره کاملا سرد و خنک شود. 
- پس از این که مایع کاملا خنک شد باید با همزن زده شود تا کاملا کف کند و سفید رنگ و روشن باشد. در این مرحله حالت شیره تقریبا مشابه سفیده تخم مرغ زده شده است.
- پسته ای را که قبلا خرد کرده بودید به شیره اضافه نمایید و آنقدر به هم بزنید تا یک خمیر یک دست به وجود بیاید.
- ابتدا کف سینی فر  را چرب نمایید، سپس نیمی از پودر پسته را کف سینی بریزید طوری کف ظرف و روی لوز بپاشید که سطح بیرونی لوز، کاملا با پسته پوشیده شود. خمیری که آماده کردید را درون سینی و روی پودر پسته بریزید و آن را صاف کنید. باقیمانده پودر پسته را نیز روی خمیر بپاشید.
- با وردنه روی لوز را صاف کنید. این مرحله بسیار مهم است و نقش اصلی را در قوام شیرینی لوز شما خواهد داشت. اگر این کار را به خوبی انجام ندهید، لوز پسته شما خرد خواهد شد.
- ظرف را به مدت 12 ساعت داخل یخچال قرار دهید تا لوز به صورت کامل صفت شود سپس از یخچال بیرون آورده و به شکل دلخواه (ترجیها به شکل لوزی) در بیاورید و میل نمایید...

شیرینی لوز تبریز

شیرینی لوز تبریز

شیرینی لوز تبریز

طرز تهیه شیرینی لوز نارگیل
- ابتدا شکر و آب را باهم ترکیب کرده و روی حرارت ملایم قرار دهید تا جوش بخورد. آبلیمو را بلافاصله پس از جوش آمدن به ترکیب اضافه کنید سپس اجازه دهید تا این ترکیب کاملا غلیظ شود. سپس آن را از روی حرارت بردارید و اجازه دهید کاملا خنک شود.
- در این مرحله شیره را به پودر نارگیل اضافه نمایید و به خوبی هم بزنید. هم زدن را تا جایی ادامه دهید تا یک مایع یک دست و چسبناک حاصل شود که به راحتی بتوان آن را از قاشق جدا کرد.
- حالا فر را  بردارید و مایع را به درون آن بریزید. البته قبل از آن باید ظرف را چرب کرده باشید. مایع را با پشت قاشق در سطح قالب پخش کرده و محکم کنید.
- حالا می‌توانید خلال پسته‌ها را نیز به خمیر اضافه کنید و باز هم با پشت قاشق آنها را درون خمیر فرو کنید.
- قالب را دو یا  سه ساعت درون یخچال قرار دهید تا شیرینی خودش را بگیرد. سپس آن را از یخچال در بیاورید و برش بزنید. سپس آنها را از ظرف جدا کنید و در یک ظرف دیگر بچینید.

شیرینی لوز تبریزشیرینی لوز تبریز

شیرینی لوز تبریز

پست های مرتبط

شکرپنیر-مراغه
1 0

شکرپنیر مراغه

نویسنده : بایقوش ۱۳۹۷/۰۲/۱۱

یکی از سوغـاتی ‌های دوست‌ داشتنی و لذیذ استـان آذربایجـان شرقی، قندپنیری یا شیرینی‌ چای مراغـه است

ادامه مطلب
شیرینی-اهری
1 0

شیرینی اهری

نویسنده : بایقوش ۱۳۹۷/۰۲/۱۱

اهـر ، شهری در ایران که شیرینی و نان مخصوص و به نام خود را دارد.

ادامه مطلب

ثبت نظر

نظرات ( 0 )