غذا-های-محلی-آذربایجان-(خورش-هویج-تبریزی)
1 0

غذا های محلی آذربایجان (خورش هویج تبریزی)

نویسنده : جعفر دهقان اقدم ﺳﻪشنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۷

خورش هویج تبریزی (یرکوکی خورشی):

خورش هویج یکی از غذاهای رسمی این شهر محسوب میشود و مردم آن، این غذارو بیشتر دوست دارند شاید هرکسی طعم این غذا را دوست نداشته باشد. همانطور که از نام این غذا مشخص است ماده اصلی آن هویج است که به صورت کبریتی خورد میشود، دیگر مواد مورد نیاز این خورش گوشت میباشد که با مرغ هم میشود این غذا را درست کرد و پیاز و رب گوجه و برای بهتر شدن رنگ و بوی آن زعفران را هم اضافه میکنیم، در این غذا از آلو نیز استفاده میشود و آبلیموی تازه که برخلاف تصور این خورش شیرین نیست و به خاطر آلو طعم ملسی دارد.

مواد لازم:

گوشت خورشتی

600 گرم

هویج

600 گرم

آلو خشک

100 گرم

پیاز

1 عدد

زعفران

1 قاشق غذاخوری

روغن

به میزان لازم

نمک

به میزان لازم

 

 

ابتدا پیاز را به صورت نگینی خورد کرده و با روغن تفت میدهیم تا نرم شود سپس گوشت را به صورت خورد شده به آن اضافه کرده و باهم تفت میدهیم تا گوشت کمی سرخ شود. 3 لیوان آب به آن اضافه کرده و حرارت را طوری تنظیم کنید که آب بجوشد، پس از جوشیدن آب حرارت را کم کرده تا گوشت آرام آرام پخته شود.

در این مرحله نوبت هویج ها میباشد که ابتدا آنهارا پوست کنده و بصورت خلالی نازک خورد کرده و به صورت جداگانه سرخ میکنیم و به همراه آلوها به قابلمه حاوی گوشت اضافه مکنیم. زعفران و نمک را پس از دم کردن به آن به آن اضافه میکنیم و منتظر می مانیم تا جا بیفتد.

خورشت شما آماده است به همراه برنج زعفرانی میل کنید.

پست های مرتبط

غذا-های-محلی-آذربایجان-(-کوفته-تبریزی-)
1 0

غذا های محلی آذربایجان ( کوفته تبریزی )

نویسنده : جعفر دهقان اقدم ۱۳۹۷/۰۳/۲۲

غذا های محلی آذربایجان تنوع و رنگ و طعم خاص خود را دارند و تا به حال توانسته است هر مهمان و گردشگری را با ذائقه و سلیقه متفاوت راضی نگه دارد .

ادامه مطلب
غذا-های-محلی-آذربایجان-(-کوکوی-لوبیا-سبز-)
3 0

غذا های محلی آذربایجان ( کوکوی لوبیا سبز )

نویسنده : جعفر دهقان اقدم ۱۳۹۷/۰۳/۲۷

کوکوی لوبیا سبز از غذاهای سنتی و مجلسی تبریز میباشد که در مهمانی ها ،مراسم خاص و افطاری ها میتوان در سفره رنگین آنها دید.

ادامه مطلب

ثبت نظر

نظرات ( 0 )