غذا-های-محلی-آذربایجان-(دولمه-برگ-مو)
1 0

غذا های محلی آذربایجان (دولمه برگ مو)

نویسنده : جعفر دهقان اقدم ﺳﻪشنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۷

دلمه برگ مو(یپراخ دلماسی):

دلمه برگ مو (یپراخ دولماسی) یکی از پیش غذاهای مجلسی و اصیل شهر تبریز است که طعم بسیار لذیذی دارد که بودن آن به زیبایی سفره افزوده و اشتها آور است. این غذا از برگ مو، برنج، گوشت، روغن حیوانی (ساری یاغ)، پیاز سرخ کرده و سبزی دلمه درست میشود.

مواد لازم:

برنج

130 گرم

برگ مو

80 گرم

رب گوجه فرنگی

یک قاشق

گوشت چرخ کرده

240 گرم

سبزی دلمه (تره، جعفری،گشنیز،شیت، ریحان، پیازچه، نعناع، ترخون، مرزه)

100 گرم

پیاز

یک عدد

سرکه

70 گرم

شکر

20 گرم

نمک

به میزان لازم

زردچوبه

به میزان لازم

روغن

پنجاه گرم

 

 

برنج را با آب و نمک میپزیم تا کته بدست آوریم. پیاز را با روغن سرخ کرده و زردچوبه را به آن اضافه کرده و با رب تفت میدهیم، گوشت را نیز اضافه کرده و تفت میدهیم. سبزی دلمه را خرد کرده و کته را اضافه کرده و هم میزنیم، شعله را خاموش کرده و سه قاشق سرکه و نصف قاشق شکر اضافه میکنیم، مایه دلمه آماده است.

حال نوبت برگ های مو است که آنهارا شسته و درون آب گرم میگذاریم. داخل یک قابلمه کمی روغن میریزیم. برگ هارا از آب درآورده و مایه را وسط آن گذاشته و می پیچیم و داخل قابلمه آغشته به روغن می چینیم.

سه قاشق سرکه و نصف قاشق شکر را با نصف لیوان آب حل میکنیم و روی دلمه ها ریخته و چند عدد برگ مو نیز روی آن قرار داده و در قابلمه را روی آن میگذاریم و با شعله کم میپزیم تا آب آن تبخیر شود.

غذای شما آماده است

پست های مرتبط

غذا-های-محلی-آذربایجان-(-آبگوشت-تبریز)
2 0

غذا های محلی آذربایجان ( آبگوشت تبریز)

نویسنده : جعفر دهقان اقدم ۱۳۹۷/۰۴/۰۳

آبگوشت دیزی سنگی در هرنقطه ای از ایران وجود دارد اما آبگوشت تبریزی (پیتی) طعم خاص خود را دارد و مردم این شهر سلیقه و روش خود را در پخت و پز آبگوشت دارند که نمیتوان از کنار آن به راحتی گذشت.

ادامه مطلب
غذا-های-محلی-آذربایجان-(خورش-هویج-تبریزی)
1 0

غذا های محلی آذربایجان (خورش هویج تبریزی)

نویسنده : جعفر دهقان اقدم ۱۳۹۷/۰۴/۱۹

خورش هویج یکی از غذاهای رسمی این شهر محسوب میشود و مردم آن، این غذارو بیشتر دوست دارند شاید هرکسی طعم این غذا را دوست نداشته باشد.

ادامه مطلب

ثبت نظر

نظرات ( 0 )