پنیر-محلی-آذربایجان
0 0

پنیر محلی آذربایجان

نویسنده : بایقوش یکشنبه ۰۹ اردیبهشت ۱۳۹۷

پنیر یکی از غذاهای مخصوص ایرانی ست که همراه با نان در صبحانه و یا عصرانه سرو میشود. پنیر زینجناب و لیقوان تقریبا عین هم هستند ولی طعم پنیر زینجناب کمی خوشمزه تر هست و بخاطر همین قیمت گرانی نسبت به همنوع خود دارد و هر دو در دسته بندی پنیرها جز پنیر های با رطوبت متوسط یعنی با رطوبت 34 تا 45% میباشد.

پنیری حاصل شده از شیر خالص تولید شده در چراگاه‌های  زینجناب است. آب مورد استفاده جهت تولید این پنیر از چشمه‌های سرشار و معدنی لیقوان و بدون کمترین آهک و نمک‌ها و رسوب‌ها است. شیر تازه دوشیده شده از دام در کمتر از یک ساعت تحویل واحدهای تولیدی می‌شود و روند تبدیل و تولید پنیر زینجناب استارت می‌خورد.

 

 

خصوصیات پنیر زینجناب 

این نوع از پنیر که از شیر گاو تولید می‌شود دارای رنگ متمایل به زرد و کیفیت بالا می باشد و از جمله خصوصیت ها خرد شدن هنگام برش و حمل و نقل، نرم و سفت بودن نامتعادل و دارای حباب‌های بسیار ریز و اسفنجی شکل است.

 

عوامل تأثیر گذار بر کیفیت پنیر


از جمله عوامل تأثیر گذار بر کیفیت پنیر می‌توان به شرایط آب و هوایی محل تولید شیر و شرایط آب و هوایی محل فرآوری و تبدیل شیر گوسفندی به پنیر و از همه مهم تر بافت گیاهی چراگاه‌های دام‌های تولیدکننده شیر را می‌توان نام برد.

 

 

 

طرز تهیه پنیر خانگی


ابتدا شیر را جوشانده بعد شعله اجاق را کم کنید و چهار قاشق ماست به آن اضافه کنید سپس آن را به مدت هفت دقیقه به هم بزنید تا شیر بریده شود سپس شیر را از آبکش رد کنید. پارچه را روی پنیر برگردانید و به مدت چهار الی پنج ساعت روی آن جسمی سنگین قرار دهید تا آب آن خارج شود. بعد از آماده شدن پنیر آن را قطعه قطعه کرده و در آب نمک نگهداری کنید.

 

نکات مهم در نگهداری پنیر 

برای جلوگیری از نرم شدن فقط از محلی که پنیر را  با کارد برش زده اید یک لایه خیلی نازک کره بمالید. شما می‌توانید دوام و ماندگاری پنیر را قبل از اینکه آن را در یخچال نگهداری کنید افزایش دهید، یعنی حفاظ پلاستیکی روی پنیر را که محکم بر روی آن کشیده شده است بردارید و پنیر را در کاغذهای موم دار قرار دهید و آن را کاملاً‌ با کاغذ بپوشانید.

 

پست های مرتبط

صابون-مراغه
0 0

صابون مراغه

نویسنده : واحد مقالات بایقوش ۱۳۹۷/۰۲/۰۸

صابون سنتی مراغه با بیش از 200 سال قدمت معروفترین صابون سنتی کشور بوده و سوغاتی اصلی و ارزشمند این شهر می باشد

ادامه مطلب
9-توصيه-براي-نگهداري-بهتر-چرم
2 0

9 توصيه براي نگهداري بهتر چرم

نویسنده : مدیر سایت ۱۳۹۷/۰۲/۰۲

چرم يکي از موادي است، که با آن مي‌توان کاپشن، باراني، ژيله، کلاه، کفش، دستکش، کمربند و کيف دوخت و اين روزها با انواع رنگ‌ها و جنس‌ها در بازار ايران موجود است.

ادامه مطلب

ثبت نظر

نظرات ( 0 )