نقد-و-بررسی-فیلم-کمپانی-هیولاها
1 1

نقد و بررسی فیلم کمپانی هیولاها

نویسنده : سینا علی‌محمدی شنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۸

در انیمیشن شرکت هیولاها، جهان هستی، به دو دنیای متفاوت تقسیم شده است. دنیای انسان‌ها و دنیای هیولاها. راه ورود هیولاها به دنیای انسان‌ها، تنها و تنها از طریق در کمد خانه انسان‌ها می‌باشد. هم اکنون، دنیای هیولاها با بحران انرژی مواجه شده است. مهم‌ترین منبع تهیه انرژی در این دنیا، از طریق ترساندن کودکان توسط هیولاها می‌باشد. صدای جیغ کودکان، قادر به تولید نوعی از انرژی است که در دنیای هیولاها، این انرژی کاربردهای بسیار زیادی دارد. روش کار هم به این صورت است که هیولاها از طریف کمد دیواری، به اتاق کودکان می‌روند، آنها را می‌ترسانند و صدای جیغ آنها را در کپسول ذخیره می‌کنند. سپس از طریق همان کمد دیواری، به دنیای خود باز می‌گردند. داستان این انیمیشن هم حول ترسناک‌ترین هیولای این جهان با نام سالی و همکارش، مایک وازوفسکی و اتفاقی که برای این دو می‌افتد می‌چرخد. تمامی این مقدمات را شما در همان ۳ یا ۴ دقیقه ابتدایی فیلم و با هنرمندی و سادگی هر چه تمام متوجه می‌شوید!

سالی در حال حاضر، قهرمان شرکت هیولاها، (شرکتی که به تولید انرژی از طریق جیغ کودکان است) می‌باشد. بچه انسان‌ها  با دیدن سالی، چنان می‌ترسند و چنان جیغ‌های بنفشی می‌زنند که سالی را به قهرمان واقعی دنیای هیولاها، به جهت تولید انرژی تبدیل کرده است. قانون اصلی شرکت هیولاها این است: هیچ شی و موجودی از دنیای انسان‌ها نباید وارد شرکت هیولاها شود. اشیا و موجولات دنیای انسان‌ها، آنقدر برای دنیای هیولاها خطرناک و سمی(!) هستند که امکان دارد باعث نابودی این دنیا نیز بشود. شما در ابتدای فیم مشاهده می‌کنید که بر پشت یکی از هیولاهایی که برای ترساندن کودکی به اتاق او رفته بود جورابی چسبیده است و او ندانسته، این جوراب را از دنیای انسان‌ها به دنیای هیولاها می‌آورد و می‌بینیم تیم‌های نظامی و انتظامی هیولاها، برای دفع خطر این جوراب، چنان بلایی سر این جانور نگون بخت می‌آورند که توصیف نکردنی است.

داستان از آنجا شکلی جدی به خود می‌گیرد که سالی، نیمه شب، جهت کنجکاوی داخل اتاقی می‌شود اما ندانسته باعث ورود نه یک شی، بلکه این‌بار کودک یک انسان به دنیای هیولاها می‌شود. حالا او می‌خواهد با باز گرداندن هر چه سریع‌تر این کودک به دنیای انسان‌ها، از شر او  راحت شود و خود و جهان هیولاها را از خطرات ناشی از وجود این کودک نجات دهد. اما این کار به این سادگی‌ها هم امکان پذیر نیست. کم‌کم و با گذشت زمان، رابطه‌یی عاطفی بین سالی و این کودک شکل می‌گیرد و سالی متوجه می‌شود که تمامی خطراتی که تاکنون درباره دنیای انسان‌ها تصور می‌کرده دروغی بیش نبوده. در همین میان توطئه‌یی برای سواستفاده از کودکان، در دنیای هیولاها در جریان است که سالی ندانسته، خود را داخل این توطئه می‌یابد.

داستان انیمیشن شرکت هیولاها،  شاید در ابتدا کمی پیچیده و نا ملموس به نظر بیاید. اما داستان هیولاها فیلمی کاملا مناسب و قابل فهم، حتی برای کودکان زیر 7سال هست.

دوبله تورکی آذربایجانی این انیمیشن را می توانید در سایت بایقوش مشاهده کنید .

 

 

برچسب ها :

ثبت نظر

نظرات ( 1 )

User_Pic

مریم ندایی ۱۳۹۸/۰۵/۳۱ - ثبت پاسخ

من دیدم خیلی خوبه منکه 30 سالمه هنوزم از زیر تخت و تاریکی میترسم برام خیلی جالب بود