شهر-جهانی-بافت-فرش
0 0

شهر جهانی بافت فرش

نویسنده : بایقوش ﺳﻪشنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۷

کمیته ارزیابی سازمان جهانی صنایع دستی در مهر ماه 1394 شمسی با سفر به تبریز و پس از بررسی های لازم تصمیم گرفت تا آن را به عنوان شهر جهانی بافت فرش معرفی کند.شهر تبریز در میان شهرهایی که به بافت فرش مشغول هستند از نظر طراحی و بافت فرش و زنده بودن این هنر در آن، و وجود قدمت دیرینه هنر ـ صنعت فرش، متمایز است.تلاش هایی که توسط دولت ، سازمان ها و اشخاص برای محافظت و نگهداری از این هنر ارزشمند انجام می شود می تواند این هنر را برای نسل های آینده حفظ کند. نگهداری از این هنر ـ صنعت پایدار به تولید بر اساس نیازهای روز و نوآوری بستگی دارد. همچنین تبریز برای ارتباط برقرار کردن با شهرهای دیگر که بافت فرش در آن ها وجود دارد انتخاب شده است و انتظار می رود تبریز طلایه دار فرش جهان باشد.تبریک بسیار برای تبریز  که به عنوان شهر جهانی بافت فرش انتخاب شده است.

 

تالار فرش موزه شهر و شهرداری تبریز

 

ی نظیرترین تالار فرش دنیا و جذاب ترین بخش موزه شهر و شهرداری تبریز، که در آن یکی از بزرگترین فرش‌های قدیمی موجود در دنیا که  112 متر مربع است و با رنگ قرمز دانه منحصربفرد بافته شده، نگهداری میشود.
  فرش‌های قرابتی نفیسی با هنرمندی تمام طراحی و بافته شده اند، و جز فرشهای دوران کلاسیک محسوب میشوند که قدمت آن‌ها به سال 1320 شمسی بر می‌گردد و همزمان با تکمیل ساختمان شهرداری تبریز، به سفارش بانی آن، حاج ارفع الملک جلیلی جهت استفاده تشریفاتی در برخی از تالارهای همین عمارت،  به دست هنرمندان نخبه تبریز بافته شده اند.
   در روز 29 اردیبهشت ماه 1395 و همزمان با روز جهانی موزه، از طرف کمیته ملی موزه های ایران، موزه شهر و شهرداری تبریز درشاخص معرفی، به عنوان موزه برتر کشور شناخته شد.

 

تالار فرش موزه شهر و شهرداری تبریز

پست های مرتبط

تاریخچه-کفش
0 0

تاریخچه کفش

نویسنده : گروه مقاله نویسی بایقوش ۱۳۹۷/۰۲/۰۲

بنظر شما اولین کفش چرمی جهان دوخت کجاست؟

ادامه مطلب
پنیر-محلی-آذربایجان
0 0

پنیر محلی آذربایجان

نویسنده : بایقوش ۱۳۹۷/۰۲/۰۹

پنیری حاصل شده از شیر خالص تولید شده در چراگاه‌های زینجناب است. آب مورد استفاده جهت تولید این پنیر از چشمه‌های سرشار و معدنی لیقوان و بدون کمترین آهک و نمک‌ها و رسوب‌ها است.

ادامه مطلب

ثبت نظر

نظرات ( 0 )